پرنیان سایت

021-6656453645645

دغدغه وزیر در احیا طرح بهداشتکار دهان چیست؟
۱۳۹۵/۰۶/۰۱

رئیس هیات‌مدیره انجمن دندان‌پزشکان ایران درباره تعامل میان انجمن‌ها و وزارت بهداشت گفت: «قرار بر این است که انجمن‌های علمی دندان‌پزشکان چندی پیش از پایان مردادماه نقشه راهی که اهداف موردنظر وزارت بهداشت درباره تأمین نیرو برای اعزام به مناطق محروم را تأمین می‌کند، ارائه دهند. امیدواریم اولین گام تجربه تعامل میان انجمن‌ها و وزارت بهداشت تجربه مثبتی باشد.»
چندی پیش جلسه هم‌اندیشی روسای هیات‌مدیره انجمن‌های علمی دندان‌پزشکی با حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد که در این جلسه ۱۲ انجمن دندان‌پزشکی حضور داشتند. علی تاجرنیا نماینده این انجمن‌ها در جلسه مذکور بود. او در رابطه با جزئیات این نشست به دندانه گفت: «این جلسه عمدتاً پیرو درخواست‌هایی که انجمن‌های علمی با محوریت انجمن دندان‌پزشکان ایران به وزیر بهداشت داشتند، برگزار شد و موضوع اصلی هم دغدغه‌هایی بود که اخیراً در جامعه دندان‌پزشکان درباره تربیت نیروهای حد واسط مطرح است.»

وی درباره آنچه در ابتدای بحث از سوی این انجمن‌ها خطاب به وزیر گفته است، تصریح کرد: «من در جلسه ۳ محور اصلی را مطرح کردم. محور اول توجهی که دولت تدبیر و امید به مقوله سلامت داشت و همچنین نگاهی که وزیر بهداشت محترم به امنیت سلامت داشته است و توجهی که در این دوره به‌ویژه به امور دندان‌پزشکی شده است.»
تاجرنیا در ادامه افزود: «چنانچه می‌دانید تا پیش از این حوزه دندان‌پزشکی فقط در سطح کارگروه و زیرمجموعه اداره بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت بود اما در دولت تدبیر و امید در وهله اول شورای سلامت دهان و دندان تشکیل شد که به‌نوبه خود امری نادر بود. پس‌ازآن اداره سلامت دهان و دندان زیرمجموعه معاونت بهداشتی شکل گرفت و در حوزه درمان هم اداره امور دندان‌پزشکی زیرمجموعه معاونت درمان شکل گرفت. نگاه وزیر هم این است که در درازمدت با تشکیل سازمان سلامت دهان و دندان و امور دندان‌پزشکی کلیه مواردی که به حوزه دندان‌پزشکی مربوط می‌شود اعم از آموزش، درمان، بهداشت و تجهیزات دندان‌پزشکی را به این سازمان منتقل کند. این بحث موردحمایت انجمن‌ها بوده است و از وزیر هم بابت این موضوع تشکر می‌کنیم.»

تاکید بر تقویت نقش انجمن‌های علمی در برنامه ششم
وی در ادامه به تشریح محور دوم اظهاراتش پرداخت و گفت: «دومین مسئله اهمیت و جایگاه انجمن‌ها بود. دراین‌بین دو تقاضای جدی مطرح شد. اول اینکه در برنامه توسعه ششم جناب وزیر و وزارت بهداشت سعی کنند با کمک وزارت آموزش عالی نقش انجمن‌های علمی در برنامه توسعه را به‌طور برجسته‌ای مشخص کنند و آن را تقویت کنند. دوم، برونسپاری بخش‌هایی از اختیارات وزارت بهداشت به انجمن‌ها. همانطور که می‌دانید قانون این اجازه را به دولت می‌دهد که برخی وظایف خود در حوزه‌های آموزشی، بهداشتی و درمانی را واگذار کند. متاسفانه کمتر شاهد چنین انعطافی از سوی دولت بوده‌ایم و حتی بخش‌های کوچکی که در بخش آموزش در اختیار انجمن‌ها بود، در برخی موارد اختیاراتشان محدود شد.»
رئیس هیات‌مدیره انجمن دندان‌پزشکان ایران محور سوم را موضوع اصلی جلسه عنوان و تاکید کرد: «موضوع سوم که در جلسه مطرح شد نیروهای حد واسط و اقدامی که وزارت بهداشت در تبدیل وضعیت تکنسین دهان و دندان به بهداشت‌کار دهان و دندان در پیش گرفته‌است. در این زمینه چند مسئله مورد توجه قرار گرفت. اول، نفس این کار بود که تکنسین‌های سلامت دهان و دندان، Oral Hygienist هستند. طبیعتاً تبدیل وضعیت آنها به بهداشت کار دهان و دندان که کار درمانی بکنند از لحاظ روند قانونی دارای اشکالاتی است.»

وی در ادامه افزود: «دوم، اینکه تجربه بهداشت‌کار دهان و دندان مربوط به زمانی است که ما کمتر از ۳ هزار دندان‌پزشک در کشور داشتیم و طبیعتاً نیاز ویژه و خاصی بود و البته همین تجربه نشان داد آنهایی که از طریق بهداشت‌کار آمدند و دندان‌پزشک شدند به مناطق محروم باز نگشتند و به نوعی نمی‌توان با این نگاه که تجربه صد در صد موفقی بوده است به آن استناد کرد. آن هم در شرایطی که ما بالغ بر ۳۰ هزار دندان‌پزشک داریم.»

پیامدهای نامطلوب دندان‌پزشک شدن بهداشت‌کاران
تاجرنیا از اینکه در قانون آمده است که این بهداشت‌کاران با یک کنکور اختصاصی می‌توانند دندان‌پزشک شوند، ابراز نگرانی کرد و گفت: «این تبدیل وضعیت، پیامدهای نامطلوبی دارد مثلاً آنهایی که به سمت بهداشت کار شدن می‌روند به جای آنکه به دنبال آن باشند که به مناطق محروم بروند و با دولت همراهی کنند به دنبال دندان‌پزشک شدن مسیر را طی می‌کنند. با توجه به اینکه پذیرش دانشجو معمولاً با دخالت‌های منطقه‌ای (از جهت بومی گزینی) روبرو است، شاهد آن هستیم که گاه مسیرهای ناصحیحی در این زمینه در پیش گرفته می‌شود.»
وی پس از آن به سخنان محمد حسین تقدیسی، رئیس انجمن ارتقای سلامت اشاره کرد و گفت: «دکتر تقدیسی رئیس انجمن ارتقای سلامت که در کنار انجمن‌های دندان‌پزشکی در این نشست شرکت کرده بودند. توضیحاتی درباره میزان اثرگذاری فعالیت‌ها و میزان خدمات رسانی نیروهای حدواسط مطرح کردند. نظر کلی این بود که نیروهای حدواسط در اکثر کشورها نقششان در حوزه بهداشت و پیشگیری است و کمتر در حوزه درمان ورود پیدا می‌کنند. چنانچه اگر قرار است اقدام جدیدی صورت گیرد و دولت ورود کند بهتر است در این زمینه ورود کند.»
تاجرنیا همچنین به بیان سخنان حسین حصاری، دبیر انجمن سلامت دهان و دندان اجتماعی نیزپرداخت و تصریح کرد: «دکتر حصاری آمارهایی درباره نیازهای کشور به دندان‌پزشک و تکنسین سلامت دهان و دندان مطرح کردند. چنانچه متناسب با تربیت نیروهای بهداشت‌کار دهان و دندان الزاماً وضعیت بهداشت دهان و دندان بهتر نشده است و باید دولت در حوزه بهداشت و پیشگیری ورود بهتری داشته باشد.»

دغدغه وزیر چه بود؟
وی همچنین به اظهارات وزیر بهداشت در جلسه نیز اشاره کرد و گفت: «بنابر اظهارات جناب وزیر، ایشان دغدغه‌شان دسترسی عادلانه مردم به خدمات است و تصورشان این است که اکثر دندان‌پزشکان در منطق محروم حضور پیدا نمی‌کنند. بر همین اساس است که برنامه احیای بهداشت‌کاران دهان و دندان را در پیش گرفته‌اند. البته آقای وزیر تاکید داشتند که بحث ما این نیست که الزاماً با تربیت بهداشت‌کار آن دغدغه را رفع کنیم. اما بنا بر تصور مذکور، چنین مسیری را دنبال می‌کنند.»
رئیس هیات‌مدیره انجمن‌های اسلامی همچنین تصریح کرد: «در انتهای جلسه قرار بر این شد انجمن‌های علمی پیش از پایان مرداد ماه، نقشه راه و پیشنهاداتی را که اهداف مورد نظر وزارت بهداشت -که مورد نظر انجمن‌های علمی هم هست-، تأمین می‌کند، ارائه دهند و پس از بحث و بررسی و ارائه پیشنهادات هم در وزارت بهداشت و هم شورای سلامت دهان و دندان به سمت اجرایی شدن رود. بر این اساس دغدغه‌ها رفع می‌شود و هم التهاباتی که نسبت به این مسئله و کارآمدی این طرح وجود دارد از بین برود.»
وی در پایان گفت: « ۲ جلسه کارشناسی فشرده در روزهای اخیر داریم و درتلاشیم زودتر از پایان موعد مقرر به وعده‌مان عمل کنیم تا حداقل در اولین گام تجربه تعامل میان انجمن‌ها و وزارت بهداشت تجربه مثبتی باشد.»

تماس با ما


آدرس

  • تهران، میدان جمهوری، خیابان ارومیه شرقی، پلاک 82، زنگ 3
  • تلفن: 021-6656453645645